با هم کسب و کار راه اندازی کنیم

شراکت در کسب و کار به معنای گردآمدن مجموعه‌ای از افراد برای تحقق هدفی تجاری است که هر یک از آن‌ها بخشی از کسب‌وکار را برعهده‌ می‌گیرند. رابطه میان شرکا، وظایف آنان در مقابل یکدیگر و وظایف‌شان در قبال کسب‌وکار در توافقنامه مشارکت معین می‌شود.

هر یک از شرکا، سهامدار یا سرمایه‌گذار کسب‌وکار است. معمولاً سهم هر شریک از سود و زیان مشارکت براساس سهم فرد از مالکیت محاسبه می‌شود. اصطلاح «مشارکت» در طول سال‌ها تغییر کرده است، زیرا افراد با هدف بهبود بخشیدن به کسب و کارهای قدیمی، ویژگی‌های جدیدی را وارد روابط مشارکت کرده‌اند. مشارکت‌های جدید برای حل مسائل مربوط به مسئولیت هر یک از شرکا ایجاد شده‌اند.

در این مطلب با سه نوع از رایج‌ترین انواع شراکت‌های کاری آشنا می‌شویم. احتمالا این موارد شما را در تشخیص اینکه کدام‌یک از انواع شراکت‌ها برای‌ کسب و کارتان مناسب‌تر است،‌ یاری می‌کند:

مشارکت عمومی:

مشارکت عمومی؛ شراکتی است که تنها با همکاری شرکای عمومی صورت می‌گیرد. هر شریک در مدیریت کسب‌وکار شرکت می‌کند و مسئولیت تعهدات کسب‌وکار را بر عهده دارد. اگر شریکی مرتکب خطایی شود و مورد قضاوت و محاکمه قرار گیرد، همه شرکا مسئول هستند.

انواع شراکت در کسب و کار

مشارکت محدود:

مشارکت محدود، شامل شرکای عمومی و شرکای محدود می‌شود. در این نوع شراکت، شریک محدود، در مدیریت امور روزمره دخل و تصرفی ندارد و مسئولیتش محدود است. در واقع شرکای محدود،‌ سرمایه‌گذارانی هستند که اغلب تمایلی به مشارکت در مواردی به جز سرمایه‌گذاری و دریافت سود سهام، ندارند.

مشارکت تضامنی با مسئولیت محدود:

مشارکت تضامنی با مسئولیت محدود (LLP) متفاوت از «مشارکت محدود» و «مشارکت عمومی» است. اما نوع شراکت در آن به شرکت‌های تضامنی محدود(LLC) نزدیک است. توجه داشته باشید؛ در «مشارکت تضامنی با مسئولیت محدود» تمام شرکا مسئولیت محدود دارند. همان‌طور که در شرکت تضامنی محدود، همه شرکا مسئولیت محدودی در قبال خطاهای سرزده (مثل: نادیده گرفتن، غفلت، بی‌کفایتی یا سوءاستفاده) از سوی همکاران یا دیگر کارکنان دارند؛ در LLP هم وضع به همین صورت است. هر کدام از شرکایی که در معرض اتهام برای اقدامات غیرقانونی یا سوء‌استفاده قرار گیرند؛ شخصاً مسئولند و مسئولیتی متوجه شرکای دیگر نیست.

  • Google Plus
  • Facebook
  • Telegram